Разлика помеѓу преработките на „Емисија/КачиПодкаст“

Од Сподели wiki
Прејди на: содржини, барај
Ред 12: Ред 12:
 
* Кликаш '''Continue''' и podcast автоматски се додава како нов
 
* Кликаш '''Continue''' и podcast автоматски се додава како нов
  
* Идеш у '''Edit Podcast''' и за '''Title''' ставаш '''Епизода XX: Името на епизодата'''
+
* Идеш у '''Edit/Delete Podcast''' кликаш '''Edit''' на последниот.  За '''Title''' ставаш '''Епизода XX: Името на епизодата'''
  
 
* Додаваш слика, Long Description и кликаш '''Send'''.
 
* Додаваш слика, Long Description и кликаш '''Send'''.
  
 
* ''''Profit!'''
 
* ''''Profit!'''

Преработка од 13:53, 24 декември 2011

Како се качува podcast на podcast.spodeli.org

  • http://podcast.spodeli.org/ и кликнуваме на Admin линкот во десниот горен дел на страната.

(Корисничкото име и лозинката ги имате на мејл)

Пред да ја качуваш, осигурај се дека mp3-ката е во ред, уреди ја ако треба во Audacity за да почнува и завршува каде што треба!

  • scp 111211.mp3 slobodenwsoftver@slobodensoftver.org.mk:/home/slobodensoftver/podcast.spodeli.org/media/
  • Откако ќе се најавиш и го качиш фајлот, идеш на FTP Feature
  • Кликаш Continue и podcast автоматски се додава како нов
  • Идеш у Edit/Delete Podcast кликаш Edit на последниот. За Title ставаш Епизода XX: Името на епизодата
  • Додаваш слика, Long Description и кликаш Send.
  • 'Profit!