Разлика помеѓу преработките на „Емисија/КачиПодкаст“

Од Сподели wiki
Прејди на: содржини, барај
Ред 14: Ред 14:
 
* Идеш у '''Edit/Delete Podcast''' кликаш '''Edit''' на последниот.  За '''Title''' ставаш '''Епизода XX: Името на епизодата'''
 
* Идеш у '''Edit/Delete Podcast''' кликаш '''Edit''' на последниот.  За '''Title''' ставаш '''Епизода XX: Името на епизодата'''
  
* Додаваш слика, Long Description и кликаш '''Send'''.
+
* Додаваш слика (глеј сликата да е иста/слична големина со претходните), Long Description и кликаш '''Send'''.
  
 
* Download опцијата не работи, не знам зашо, зашо е PHP :) али тестирај дали работи стримањето.
 
* Download опцијата не работи, не знам зашо, зашо е PHP :) али тестирај дали работи стримањето.
  
 
* '''Profit!'''
 
* '''Profit!'''

Преработка од 14:08, 24 декември 2011

Како се качува podcast на podcast.spodeli.org

  • http://podcast.spodeli.org/ и кликнуваме на Admin линкот во десниот горен дел на страната.

(Корисничкото име и лозинката ги имате на мејл)

Пред да ја качуваш, осигурај се дека mp3-ката е во ред, уреди ја ако треба во Audacity за да почнува и завршува каде што треба!

  • scp 111211.mp3 slobodenwsoftver@slobodensoftver.org.mk:/home/slobodensoftver/podcast.spodeli.org/media/
  • Откако ќе се најавиш и го качиш фајлот, идеш на FTP Feature
  • Кликаш Continue и podcast автоматски се додава како нов
  • Идеш у Edit/Delete Podcast кликаш Edit на последниот. За Title ставаш Епизода XX: Името на епизодата
  • Додаваш слика (глеј сликата да е иста/слична големина со претходните), Long Description и кликаш Send.
  • Download опцијата не работи, не знам зашо, зашо е PHP :) али тестирај дали работи стримањето.
  • Profit!