Разлика помеѓу преработките на „Разни трикови и финти за подршка на кирилица“

Од Сподели wiki
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
 
Ред 1: Ред 1:
!!Разни трикови и финти за подршка на кирилица
'''Latex'''
 
 
!Latex
 


За пишување на кирилица во Latex документи се што треба е да се додаде линијата "\usepackage[[iso88595]{inputenc}" во почетокот на latex документот. Еве пример:
За пишување на кирилица во Latex документи се што треба е да се додаде линијата "\usepackage[[iso88595]{inputenc}" во почетокот на latex документот. Еве пример:

Преработка од 21:38, 16 мај 2007

Latex

За пишување на кирилица во Latex документи се што треба е да се додаде линијата "\usepackage[[iso88595]{inputenc}" во почетокот на latex документот. Еве пример:

\documentclass[[a4paper]{article}
\usepackage[[T2A]{fontenc}
\usepackage[[iso88595]{inputenc}


\begin{document}
Latex документ пишуван со кирилица. Бла, бла, бла, бла...
АБВГДЃЕЖЗЅИЈКЛЉМНЊОПРСТЌУФХЦЧЏШ
\end{document}

(оваа финта ми ја кажа Данко, фала)