Разни трикови и финти за подршка на кирилица

Од Сподели wiki
Преработка од 20:09, 16 мај 2007; направена од 62.162.220.144 (разговор)
(разл) ← Претходна преработка | Последна преработка (разл) | Следна преработка → (разл)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

!!Разни трикови и финти за подршка на кирилица


!Latex


За пишување на кирилица во Latex документи се што треба е да се додаде линијата "\usepackage[[iso88595]{inputenc}" во почетокот на latex документот. Еве пример:

\documentclass[[a4paper]{article}
\usepackage[[T2A]{fontenc}
\usepackage[[iso88595]{inputenc}


\begin{document}
Latex документ пишуван со кирилица. Бла, бла, бла, бла...
АБВГДЃЕЖЗЅИЈКЛЉМНЊОПРСТЌУФХЦЧЏШ
\end{document}

(оваа финта ми ја кажа Данко, фала)