Хаклаб/Документарец

Од Сподели wiki
Преработка од 23:12, 6 февруари 2011; направена од IgorS (разговор | придонеси)
(разл) ← Претходна преработка | Последна преработка (разл) | Следна преработка → (разл)
Прејди на: содржини, барај

Сценарио драфт - КИКА

Интро

- Некоја финта со терминал - cowsay или чисто у bash името на документарецот да се искуца и да се снима, или пак да се снима некој проект од електроника што го имаме направено, нешто да светка да се врти ?.

1. Прашања за оние што ќе бидат интервјуирани.

 • Што значи хакер/хакери?
 • Што е КИКА?
 • Историја, кој, што како?
 • Зошто го правиш ова, што те инспирира/мотивира?
 • Мисли/надеж за иднината?

2. Јавна анкета

- Може да се напраи јавна анкета надвор негде да се прашаат луѓето што мислите за хакери за евентуално да се извадат некои бисери

3. Бекграунд музика (предлози) -- ЗА ПОСТПРОДУКЦИЈА --

 • Break Down This Walls од Anthony Rother
 • ‎ We Came in Peace / Dance 2 Trance by Flying Rhino Records
 • Blu Mar Ten - Nothing Owed
 • Delphium by Aphex Twin
 • The Breakbeat Chill - PLAiD - Eyen
 • Perl's Girl Underworld
 • Zvuk Broda - *

4. Разни идеи ТУКА нешто со екипата од википедија да се додаде.