Разлика помеѓу преработките на „Хаклаб/Проекти/KIKA in space“

Од Сподели wiki
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ред 9: Ред 9:
* Балон(и)
* Балон(и)
** http://www.ebay.com/itm/10-New-Red-100-Gram-Weather-Balloon-5-ft-Meteorological-Balloons-/171633567555?pt=US_Weather_Meters&hash=item27f6286743
** http://www.ebay.com/itm/10-New-Red-100-Gram-Weather-Balloon-5-ft-Meteorological-Balloons-/171633567555?pt=US_Weather_Meters&hash=item27f6286743
** http://www.amazon.com/dia-Professional-Weather-Balloon-600g/dp/B004RK2RAU


* Предавател
* Предавател
** http://www.radiometrix.com/content/hx1
** http://www.radiometrix.com/content/hx1
* Хелиум
** Од МК некаде локално. Треба да се види каде има.


== Payload, што сакаме да има ==
== Payload, што сакаме да има ==


'''Ограничување на тежина : 400g MAX'''
* Падобран
* Камера
* Камера
* Предавател за телеметрија
* Предавател за телеметрија

Преработка од 01:22, 9 јануари 2015

Што?

Сакаме да лансираме суб-орбитален балон. Всушност weather baloon со payload со инструменти, камера и радио-предавател. Постои нешто што се вика balloonchallenge, каде што регистриравме тим : http://balloonchallenge.org/teams/119 . Истотака поентата е да имаме падобран на самиот payload што ќе се активира после пукање на балонот (некаде многу високо) и ќе го контролира и забави паѓањето на истиот. Треба да имаме и beacon со помош на кој ќе го најдеме кога ќе падне на земја.

-- Алекс: Најверојатно е најдобро да имаме уште еден мини-предавател на 80M (3MHz), затоа што имам лисичар за тоа подрачје.

Потребни материјали

Ова се материјалите и операмата која што треба да ја имаме за успешно да го лансираме и потоа пронајдиме балонот (дополни по потреба!)

 • Хелиум
  • Од МК некаде локално. Треба да се види каде има.

Payload, што сакаме да има

Ограничување на тежина : 400g MAX

 • Падобран
 • Камера
 • Предавател за телеметрија
 • Акселерометар
 • GPS
 • Термометар
 • Барометар
 • Gyro
 • ???

Time table

Буџет

Тим

Алекс

Андреј

Остали??

Легални работи

 • Лансирање на балонот
  • Треба да се провери дали и како е возможно легално да се лансира балонот.
 • Радио-фрекфенциски опсег
  • На балонот ќе користиме радио-предавател кој што ќе работи на 2m радио-аматерското подрачје т.е. 144MHz band. Алекс има класа А радио-аматерска дозвола, со повикувачки знак Z32AL - решено.

PR