Разлика помеѓу преработките на „IBM“

Од Сподели wiki
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с (4 ревизии: initial)
 
(Не се прикажани 2 меѓувремени преработки од истиот корисник)
Ред 1: Ред 1:
[[Слика:IBM_logo.png|thumb|Официјалното лого на IBM]]
IBM ('''International Business Machines Corporation''') е компанија од Соединетите американски држави која се бави со многу дејности меѓу кои и употреба и поддршка на слободен софтвер. На своите хардверски платформи IBM нудат различни софтверски решенија, па така и [[GNU/Linux]]. Досега IBM има работено на многу проекти важни за заедницата на слободен софтвер, меѓу кои како најбитен и еден од најпознатите е развојната средина за [[Java]], [[Eclipse]].
IBM ('''International Business Machines Corporation''') е компанија од Соединетите американски држави која се бави со многу дејности меѓу кои и употреба и поддршка на слободен софтвер. На своите хардверски платформи IBM нудат различни софтверски решенија, па така и [[GNU/Linux]]. Досега IBM има работено на многу проекти важни за заедницата на слободен софтвер, меѓу кои како најбитен и еден од најпознатите е развојната средина за [[Java]], [[Eclipse]].


Ред 9: Ред 10:
[http://www-128.ibm.com/developerworks/opensource IBM Open Source Zone]
[http://www-128.ibm.com/developerworks/opensource IBM Open Source Zone]


[[Категорија:Компании]]
 
[[Категорија:Компании и организации]]

Последна преработка од 17:29, 29 јануари 2011

Официјалното лого на IBM

IBM (International Business Machines Corporation) е компанија од Соединетите американски држави која се бави со многу дејности меѓу кои и употреба и поддршка на слободен софтвер. На своите хардверски платформи IBM нудат различни софтверски решенија, па така и GNU/Linux. Досега IBM има работено на многу проекти важни за заедницата на слободен софтвер, меѓу кои како најбитен и еден од најпознатите е развојната средина за Java, Eclipse.

IBM има помогнато многу настани и случувања од областа на слободниот софтвер.

Врски

IBM

IBM Open Source Zone