Емисија/КачиПодкаст

Од Сподели wiki
Преработка од 21:08, 12 февруари 2012; направена од АрангелАнгов (разговор | придонеси)
(разл) ← Претходна преработка | Последна преработка (разл) | Следна преработка → (разл)
Прејди на: содржини, барај

Како се качува podcast на podcast.spodeli.org

  • http://podcast.spodeli.org/ и кликнуваме на Admin линкот во десниот горен дел на страната.

(Корисничкото име и лозинката ги имате на мејл)

Пред да ја качуваш, осигурај се дека mp3-ката е во ред, уреди ја ако треба во Audacity за да почнува и завршува каде што треба!

  • scp 111211.mp3 slobodenwsoftver@slobodensoftver.org.mk:/home/slobodensoftver/podcast.spodeli.org/media/
  • Откако ќе се најавиш и го качиш фајлот, идеш на FTP Feature
  • Кликаш Continue и podcast автоматски се додава како нов
  • Идеш у Edit/Delete Podcast кликаш Edit на последниот. За Title ставаш Епизода XX: Името на епизодата
  • Додаваш слика (глеј сликата да е иста/слична големина со претходните), Long Description и кликаш Send.
  • Download опцијата не работи, не знам зашо, зашо е PHP :) али тестирај дали работи стримањето.
  • Profit!