Разлика помеѓу преработките на „Разни трикови и финти за подршка на кирилица“

Од Сподели wiki
Прејди на: содржини, барај
Ред 1: Ред 1:
== LaTex ==
+
== LaTeX ==
  
За пишување на кирилица во [[Latex]] документи се што треба е да се додаде линијата "\usepackage[[iso88595]{inputenc}" во почетокот на [[Latex]] документот. Еве пример:
+
За пишување на кирилица во [[LaTeX]] документи се што треба е да се додаде линијата "\usepackage[[iso88595]{inputenc}" во почетокот на [[LaTeX]] документот. Еве пример:
  
 
  \documentclass[[a4paper]{article}
 
  \documentclass[[a4paper]{article}

Преработка од 06:04, 4 јуни 2007

LaTeX

За пишување на кирилица во LaTeX документи се што треба е да се додаде линијата "\usepackage[[iso88595]{inputenc}" во почетокот на LaTeX документот. Еве пример:

\documentclass[[a4paper]{article}
\usepackage[[T2A]{fontenc}
\usepackage[[iso88595]{inputenc}


\begin{document}
Latex документ пишуван со кирилица. Бла, бла, бла, бла...
АБВГДЃЕЖЗЅИЈКЛЉМНЊОПРСТЌУФХЦЧЏШ
\end{document}