Разлика помеѓу преработките на „Хаклаб/Проекти/KIKA in space“

Од Сподели wiki
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ред 19: Ред 19:
* NiCd батерии
* NiCd батерии
** http://www.loging.mk/1105/181108/0/ShowProduct/Rechargeable_battery
** http://www.loging.mk/1105/181108/0/ShowProduct/Rechargeable_battery
** http://www.ebay.com/itm/10-x-NiCd-4-5-SubC-Sub-C-1-2V-1600mAh-Rechargeable-Battery-with-Tab-Blue-/130807945134?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e74c2d7ae


== Payload, што сакаме да има ==
== Payload, што сакаме да има ==

Преработка од 02:13, 9 јануари 2015

Што?

Сакаме да лансираме суб-орбитален балон. Всушност weather baloon со payload со инструменти, камера и радио-предавател. Постои нешто што се вика balloonchallenge, каде што регистриравме тим : http://balloonchallenge.org/teams/119 . Истотака поентата е да имаме падобран на самиот payload што ќе се активира после пукање на балонот (некаде многу високо) и ќе го контролира и забави паѓањето на истиот. Треба да имаме и beacon со помош на кој ќе го најдеме кога ќе падне на земја.

-- Алекс: Најверојатно е најдобро да имаме уште еден мини-предавател на 80M (3MHz), затоа што имам лисичар за тоа подрачје.

Потребни материјали

Ова се материјалите и операмата која што треба да ја имаме за успешно да го лансираме и потоа пронајдиме балонот (дополни по потреба!)

  • Хелиум
    • Од МК некаде локално. Треба да се види каде има.

Payload, што сакаме да има

Ограничување на тежина : 400g MAX

Time table

Буџет

Тим

Алекс

Андреј

Остали??

Легални работи

  • Лансирање на балонот
    • Треба да се провери дали и како е возможно легално да се лансира балонот.
  • Радио-фрекфенциски опсег
    • На балонот ќе користиме радио-предавател кој што ќе работи на 2m радио-аматерското подрачје т.е. 144MHz band. Алекс има класа А радио-аматерска дозвола, со повикувачки знак Z32AL - решено.

PR